H TARIFA elektromos fűtésre, IP24 védelem fogalma

H tarifa, vezérelt áram, IP24 védelem

H tarifa

A H tarifa díjszabást azért hozták létre, hogy egy kedvezményes tarifával lehessen működtetni a hőszivattyúkat és a megújuló energia forrásokból, például a napenergiából kiépített fűtési rendszereket. Ezt a különleges díjszabást 2010-ben rendeletben alkották meg, azóta igényelhető az egyetemes áramszolgáltatás keretein belül.

Tehát az igénylés feltétele is valamilyen szinte ehhez kötött. Kizárólag COP=3 -nál nagyobb teljesítményfokú fűtőkészülékek kaphatják meg.

Ebbe a körbe csak a hőszivattyús fűtések (inverteres klíma pl.) tartoznak bele! Azaz hagyományos elektromos fűtésekre, fűtőpanelre, infrafűtésre nem igényelhető!

IP védelem

A H tarifa beköttetéséhez fel kell venni a kapcsolatot az illetékes áramszolgáltatóval – a díjszabás rendeletben szabályozott, így az ország egész területén elérhető. A szolgáltatónál elérhető az igénylőlap, be kell nyújtani a csatlakoztatni tervezett készülékek, berendezések adatlapját. Akár a B típusú, éjszakai, vezérelt áram mellé is igényelhető ez a tarifa.

A bekötést csak regisztrált szerelő végezheti el és a bekötés során egy külön mérőt kell majd felszerelni, mivel nem leválasztható, külön mérhető áramkörre szükséges bekötni, egy két tarifás mérő segítségével.


Vezérelt áram – éjszakai áram – B tarifa

Ez a díjszabás lesz a szintén jól ismert, a régebben éjszakai áramként elnevezett tarifa, amely ma már a vezérelt áram névre hallgat. A B tarifa csak olyan berendezésekhez használható, amelyek vezérelt csatlakozási ponttal rendelkeznek, vagyis külön mérőre vannak kötve és nem a dugaljba kell őket csatlakoztatni, hanem fixen a hálózatra kapcsoltak. A hőtárolós készülékek mint például a bojlerek üzemeltetéséhez javasolt használni. Csúcsidőszakon kívüli időszakra esik az áram elérhetősége, naponta mindössze 8 órán keresztül.

Mi az IP védelem, mit jelent az IP24, mit jelentenek általában az IP számok?

IP védelem 1.számjegyIP védelem 2. számjegy
ÉrtékJelentésÉrtékJelentés
0Nem védett0Nem védett
1>50 mm átmérőjű testek ellen védett (kézfej)1Függőlegesen csepegő víz ellen védett
2>12 mm átmérőjű testek ellen védett (ujj)2Függőlegestől 15°-ig eltérő csepegő víz ellen védett
3>2,5 mm átmérőjű testek ellen védett (szerszám)3Esővíz ellen védett. A függőlegeshez képest legfeljebb 60°-os szögben érkező permetező víz ellen védett.
4>1 mm átmérőjű testek ellen védett (vezeték)4Fröccsenő víz ellen védett (minden irányból)
5Porlerakódás ellen védett. A por behatolását teljesen nem akadályozza meg, de a bejutás mértéke a működést nem akadályozza.5Vízsugár ellen védett (minden irányból)
6Por behatolása ellen védett6Erős vízsugár ellen védett
  7Időszakos vízbe merítés ellen védett
  8Tartós vízbe merítés ellen védett

Azaz pl. az IP24 védettség fröccsenő víz elleni védelmet jelent és az ujjunkat sem tudjuk bedugni veszélyes helyre:)

 

Néhány gyakran ismételt kérdés és válasz

Milyen villamoshálózatra van szükség az elektromos  fűtőpanelek (konvektorok..) működéséhez? 

A közhiedelemmel ellentétben nincs szükség 3 fázisos hálózatra. Ezek a norvég és francia fűtőtestek nem nagyfeszültségről működnek, hanem normál, 230V-ra van szükség az üzemeltetéshez. Problémát csak a rendelkezésre álló Amper okozhat.

Általánosságban elmondható, hogy kisebb lakások (30-50m2) átállásánál az ingyenes 32A elég lehet! (ez az alapterület annál nagyobb, minél jobb a lakás hőszigetelése)

Ha nagyjából kiszámolta a lakásába szükséges fűtésteljesítményt, akkor a kapott wattot ossza el 230-cal és megkapja a fűtéshez szükséges áramerősséget.

(Pl. 4500W összteljesítményhez 4500/230= 19,6 Amper szükséges)

Szakembereinkhez is fordulhat nyugodtan! Árajánlat kérésekor erre is kitérünk, mindig megküldjük a működtetéshez szükséges Amper szükségletet!

Ha nincs elegendő Amper a lakáshoz, akkor érdeklődjön a fejlesztés lehetőségeiről szolgáltatójánál.

Mit tegyek, ha nincs elegendő Amper a lakásomhoz?
Fontos tudni, hogy ma Magyarországon 32 Amper biztosítása ingyenesen jár az áramszolgáltatótól. Azaz, ha csak 16 vagy 25Amper van otthon, egy igénybejelentéssel ez ingyenesen felnövelhető 32-ig. Hálózatfejlesztés – ami költséggel jár – csak efelett szükséges.

Hány watt összteljesítményű fűtőtestet használhatok otthon, ha mást nem használok a fűtéssel együtt?

16 Amper 3.680 Watt

25 Amper 5.750 Watt

32 Amper 7.360 Watt

üzemeltetéséhez elég!

Mekkora fűtőpanelt válasszak?

Megfelelő szigetelés és 2,7 m belmagasság alatt kb. 32-35 W fűt be 1 légköbmétert. Ha a minimálisan szükségesnél nagyobb teljesítményű panelt választ, az nem fog lényegesen több energiát felhasználni, hiszen a fűtendő légtér paraméterei nem változnak, illetve mivel gyorsabban eléri a kívánt hőfokot, így ritkábban kell bekapcsolnia. Ez persze csak egy átlagszám, vásárlás előtt lehetőleg egyeztessen kollégáinkkal!

Ha lehet, használja a teljesítmény kalkulátorunkat!! (KATT IDE!!)

Kiegészítő fűtést szeretnék. Melyik panelt válasszam?

Fontos tudni azt, hogy a különböző elven működő fűtésrendszerek energiája nem minden esetben adódik össze.  Emiatt a kiegészítő, vagy rásegítő fűtést első sorban úgy érdemes méretezni, mintha az egész helyiséget csak ADAX panelekkel fűtenénk. Ugyanis ha alul méretezzük a “rásegítést”, akkor nem lesz képes, vagy csak nagyon drága üzemeltetési költséggel, tovább fűteni a szobát.

Lássuk ezt egy egyszerű példán keresztül: egy 20m2-es 2,6 belmagasságú, megfelelő szigetelésű szobát szeretnénk befűteni. Ezt tökéletesen egy 2000W-os ADAX panellel lehet megoldani. Abban az esetben, ha van másfajta fűtési lehetőség is a helyiségben, csak az nem képes 18°C-nál nagyobb hőfokot produkálni, de a felhasználó 22°C-ot szeretne elérni, szükség van kiegészítésre. Nyilván ez nem oldható meg fele akkora teljesítményű, 1000W-os fűtőpanellel, mert az nem lenne képes felfűteni a teljes szobát.

Tehát ebben az esetben szükséges a 2000W-os panelt beépíteni. Ha az 1000 wattos panelt építenénk be a +4°C megtermelése dupla annyi energiába, így kétszer annyi forintba kerülne. Ebből látszik, hogy a kisegítés, tehát a 4°C megtermelése akkor érhető el gazdaságosan, ha a teljes szobára méretezzük a berendezést és nem megsaccolni próbáljuk, hogy melyik panel lesz jó a legkisebbek közül.

Mi a különbség a termosztátok között?

Az ADAX panelek 4 féle termosztáttal rendelkeznek. Ezek közül 2 manuális/kézi vezérlésű (elektronikus, mechanikus), és 2 programozható (DT-digitális, CRA-rádiófrekvenciás).

A VP10 és VP11 sorozatú fűtőtestek  beépített manuális/kézi termosztátokkal rendelkeznek. A külső megjelenésükben eltérnek, hiszen fokozatmentes hőfokszabályzón a mechanikus esetében min., confort, max. hőfokot lehet beállítani, viszont az elektronikus hőfokszabályzón már numerikus/számozott skálán megközelítően pontos számozással állíthatjuk be hány °C-ot szeretnénk a helyiségben. Lényeges eltérés a belső működésükben van.

A mechanikus (=mozgó) termosztát (KT) bimetállemezre szerelt mágnesekkel működik. A hőfokingadozás szerint a bimetál elhajlik, ekkor összeérnek a mágnes-pofák, így a fűtés bekapcsol. A beállított hőfoktól a hőmérséklet ilyenkor 3-4°C-ot is visszaeshet, mire bekapcsol a termosztát.

Ezzel szemben az elektronikus termosztát (KET/ET) nyomtatott áramkörön elhelyezett hőérzékelőkkel van felszerelve. Emiatt sokkal pontosabb mérést tesz lehetővé, azaz a beállított hőfoktól maximálisan csak 1°C eltérést tesz lehetővé. Ezen kívül a működését egy zöld LED jelzi, így pontosan látható, hogy mikor van működés közben és mikor van kikapcsolt állapotban a fűtőtest.

A digitális termosztát (DT) meghaladva a manuális termosztátokat, már előre programozható, három különböző hőfokot képes egyszerre megkülönböztetni. Beállítható rajta, hogy hányadik nap van a héten, és ezek alapján egy 5 napos és egy 7 napos takarék időszakot van lehetőség megadni, a kívánt időtartamban. Digitális termosztát csak ADAX MULTI és GLAMOX fűtőtestekhez csatlakoztatható.

A negyedik termosztát pedig a Symphony rendszer vezérlőjével szabályozható. Ebben az összeállításban már rádiófrekvenciás távvezérlés is biztosított és percre pontos programozásra van lehetőség. Nem beszélve arról, hogy GSMA modullal mobiltelefonról is kontrollálható a fűtés, ami egy fontos kényelmi szempont lehet egy hosszú téli utazást követő hazaérkezéskor.

Hogyan történik az elektromos panelek felszerelése?

A panelek felszerelése szakembert nem igényel (kivéve fürdőszobában vagy „vizes” helyiségekben). A levehető fali konzolok segítségével könnyen a falhoz rögzíthetőek, majd ezt követően a hálózatra kell őket csatlakoztatni.

Amennyiben ön szakember segítségét igényli, kérem keressen fel minket a kapcsolat menüpont alatt található elérhetőség alatt.

A panelek felszereléséhez fúróval, vagy ütvefúróval, csavarokkal és tiplikkel kell rendelkeznie. A különböző falakhoz, különböző vastagságú csavarok alkalmazhatóak:

téglafal: 8 mm tipli + csavar
betonfal: 6 mm tipli + csavar
faház: 3,5 x 500 -as facsavar

Milyen villamoshálózatra van szükség az fűtőpanelek működéséhez? 

A közhiedelemmel ellentétben nincs szükség 400 V-os hálózatra. Ezek a norvég berendezések nem nagyfeszültségről működnek, hanem normál, 230V-ra van szükség az üzemeltetéshez. Problémát csak a rendelkezésre álló Amper okozhat.

Ha nagyjából kiszámolta a lakásába szükséges fűtésteljesítményt, akkor a kapott wattot ossza el 230-al és megkapja a fűtéshez szükséges áramerősséget. (Pl. 4500W összteljesítményhez 4500/230= 19,6 Amper szükséges) Szakembereinkhez is fordulhat nyugodtan! Árajánlat kérésekor erre is kitérünk.

Ha nincs elegendő Amper a lakáshoz, akkor érdeklődjön a fejlesztés lehetőségeiről szolgáltatójánál.

Van-e garancia a fűtőpanelekre?

Igen, a gyártó az ADAX panelekre 5 év, azaz 60 hónap teljes körű garanciát vállal, ám a meghibásodás valószínűsége a tapasztalatok alapján szinte kizárt. Az Atlantic fűtőpanelekre 2 év gyártói + 3 év importőri garancia van.

Bővebben az ATLANTIC fűtőtestekről ide kattintva

Hogyan állítsam be helyesen a termosztátot?

Állítsa a hőfok szabályzót maximális hőmérsékletre, majd ha eléri a kívánt hőmérsékletet, kezdje fokozatosan lefelé tekerni, mindaddig, amíg a fűtés épp ki nem kapcsol. A termosztát ezután ezen a hőmérsékleten tartja a szoba levegőjét.

Miért előnyös a komfort illetve takarék hőmérséklet használata?

Mivel ezáltal akár 20%-kal is csökkenthető a fűtési költség. Ezt azáltal lehet elérni, hogy egyszerűen lecsökkentjük a hőmérsékletet éjjel mikor alszunk, vagy nap közben, mikor munkába megyünk. A takarékosság mellett ráadásul élettanilag is kedvezőbb az éjszakai pihenést, 15-18 C°-os hálószobában eltölteni.

A ki/be kapcsolgatás körülményes procedúráját egyszerűen kikerülheti digitális, programozható termosztáttal felszerelt fűtőtestek vásárlásával.

Mi történik áramszünet esetén?

Áramkimaradás idején a panelek leállnak a fűtéssel, 15-20 percen keresztül képesek fenntartani a beállított hőfokot ezt követően már a helység szigetelésén múlik, hogy milyen lassan hűl le a hőmérséklet. Manuális (mechanikus és elektronikus) termosztátokkal felszerelt ADAX panelek esetén az áramszünet végén a bekapcsolva hagyott berendezések zavartalanul működnek tovább. Azonban a digitális termosztátokkal felszerelt ADAX Multi fűtőtestek memóriájából törlődik a beállított program, ha az áramkimaradás tovább tartott 24 óránál. Ilyen esetben amikor újra van áramforrás a panelek gyári beállítás szerint kapcsolnak be, azaz 22°C-on fog üzemelni a panel az újraprogramozásig. Emiatt nyaralókba első sorban manuális termosztáttal rendelkező fűtőtesteket vagy pl. a távoli eléréshez alkalmas ADAX NEO WIFI paneleket ajánlunk.

Elem hozzáadva a kosárhoz.
0 elemek - Ft