Hogyan válasszunk fűtést?

Hogyan válasszunk a fűtést magunknak? Hogyan döntsünk?

Hogyan válasszunk fűtést magunknak, milyen szempontokat érdemes figyelembe venni és összehasonlítani a saját elvárásaival, lehetőségeivel, elsősorban most lakásfűtésnél?

Beruházási költség

Elektromos fűtések legegyszerűbb fajtája az elektromos konvektoros rendszer a legkisebb beruházási költséggel is jár. Árban indulónak vehetjük az ERP READY ATLANTIC F19D és F119D szériákat, melyek mobil kialakításúak, aztán jön az F120D programtermosztátos verzió falikonzolos szerelhetőséggel.

Egyszerűbb lehet az áttekintéshez, ha a következőből indulunk ki: legyen az induló rendszer ára 1 egység (F19D).

Hogyan válasszunk fűtést?
Hogyan válasszunk fűtést?

A norvég GLAMOX majd az ADAX NEO, CLEA, BEHA majd a csúcs norvég verzió a WIFI-s ADAX NEO WIFI. Itt már az 1,5 -2 egység beruházással számolhatunk.

A következő lépcsőfok az elektromos fűtőpaneles rendszer kb. 2 egység árával. Ilyen panel az ATLANTIC SOLIUS ECODOMO és LCD fűtőpanel.

3-5 egységes árral az elektromos radiátorokat találjuk (hőtárolás, infrafűtés, konvekciós fűtés), pl. Atlantic Nirvana és a drágább Atlantic radiátorok. (ezek a fűtőtestek már mindent tudnak esztétikai, fogyasztási, komfortérzetbeli szempontok alapján is)

Elektromos infrapanelek, infrapanel rendszerek bekerülési ára bizony a komoly munkadíjjal együtt könnyedén elérheti az 7-8egységet is (nyilván ez a helyiség nagyságától is függ).

Pl. ha egy 20 m2-es normál belmagasságú és hőszigetelésű helyiséget korrekten meg szeretnénk csinálni mennyezeti infrapaneles fűtéssel, akkor 4 db 500W infrapanel, ehhez szükséges 16A-es termosztát  ára 320.000.-ft, manapság a villanyszerelési munkadíj ára akár 150-200e ft is lehet a körülményektől függően. Összesen ez majd 500.000.-Ft. (megéri ez a 10-15% fogyasztáscsökkenést?)

Elektromos fűtőszőnyeges padlófűtésnél csak az anyagköltség eléri az infrapaneles rendszerét (kb. 11.000.-/m2), de a lerakás viszonylag egyszerű, ha amúgy is a padlószerkezet újrakészítésben vagyunk érdekeltek.

Infrafilmes utólagos rendszereket talán olcsóbban is kivitelezhetjük, de itt egyre többet hallani a film óriási elektroszmog kibocsátásáról, kivitelezési problémákról, így ezeket nem is forgalmazzuk.

Hogyan válasszunk a fűtést a kiépítés gyorsasága, munkaerő igénye, elhelyezés alapján?

Itt egyértelműen a fali fűtőtestek, konvektorok, fűtőpanelek, radiátorok a nyerőek, hiszen néhány tipli és csavar segítségével egy lakás „fűtésszerelése” 1-2 óra alatt kész van. A felrakás után az egyszerűbbek a dugvillájuk bedugása után azonnal használhatóak, vagy direkt bekötést alkalmazhatunk. Beszereléshez nem is szükséges semmilyen szakember, ha a falban lévő vezetékek és a hálózat áramkapacitása rendben van.

Infrapaneles rendszer mennyezeten történő elhelyezésénél már jóval komolyabb a munkaerőigény, hiszen az egyes paneleket helyiségenként össze kell kötni és termosztátba bekötni. Ha a falon nincs lehetőség a fűtőtesteket elhelyezni, akkor csak ez a lehetőség marad a padlószerkezet megbontása nélkül.

Elektromos padlófűtés kialakítása (fűtőszőnyeges rendszer) jár a legtöbb munkával és természetesen idővel is.

Komfortérzet

Talán a konvekciós fűtőtestek (elektromos konvektorok) ventilátor nélküli, kellemes meleg levegős keringetésével indulhatunk. Itt a fűtőtest gyakorlatilag nem ad meleget, csak a levegőt melegíti a kívánt hőfokra.

A fali fűtőpanelek (Solius pl. ) már meleget is sugároznak, azaz a konvekciós keringés mellett érezzük is, hogy honnan jön a meleg, hasonlóan egy cserépkályhához vagy akár egy kandallóhoz. Én ezt mondanám az egyik legkellemesebb komfortérzetnek, hiszen az ember ősidők óta hozzá van szokva ehhez a fűtésformához.

Az infrapanelek fentről érkező infra sugárzása sokakat zavar, hiszen a fejünk kapja először a meleget, bár kétségtelen, hogy a jó hőérzet miatt alacsony a fogyasztás.

A nyerő valószínűleg egy jól beállított pufferes (aljzatbetonban elhelyezett) fűtőszőnyeges elektromos padlófűtés, ahol még a padló hőmérsékletét is vezérelhetjük, attól függően, hogy mi a legkellemesebb a lábunknak.


Elektromos fűtések fajtáinak fogyasztása

Hogyan válasszunk fűtést a fogyasztás alapján?

Sorrendben:

  • mechanikus termosztátos elektromos konvektor (Atlantic F19D, Electrolux ACH/T M, Thermor Bonjour)
  • elektronikus termosztátos, de még tekerős konvektor (Atlantic F119D, ADAX ECO)
  • programtermosztátos elektromos konvektorok (Atlantic F120D, Glamox GDT,  ADAX NEO)
  • Wifis konvektorok (ADAX WIFI, ADAX CLEA WIFI, BEHA, Atlantic Altis ECoboost Wifi)
  • infrapaneles rendszerek (BVF NG széria programtermosztátos vezérléssel)
  • elektromos infra fűtőpanelek (Atlantic Solius NEO DIGITAL, Solius WIfi, Tatou)
  • elektromos padlófűtés megfelelő vezérléssel
  • elektromos radiátorok (Atlantic Nirvana,AGILIA)

Annyi mondható el, hogy ha kiindulásnak az alap konvektorokat tekintjük, akkor a lista végére eljuthatunk akár a 30-40%-os megtakarításig.

Nézze meg, hogy szerintünk melyik a legolcsóbb fűtés!


Elem hozzáadva a kosárhoz.
0 elemek - Ft